ČZ SA-ŠA
Na območju Slovenije delujejo številčno močne območne zveze čebelarskih društev (ČD), ki so uspešno zastopane v Čebelarski zvezi Slovenije (ČZS), imajo usklajeno politiko čebelarjenja na teh območjih, so organizacijsko, kadrovsko in finančno močne Zveze, kar jim omogoča učinkovitejše delovanje ČD.
Čebelarji, člani sedmih ČD iz Zgornje Savinjske doline, združenih v območni Zgornje Savinjski čebelarski zvezi (ZČZ) in petih ČD iz širšega okolja Šaleške doline, ki so delovala medsebojno nepovezano, smo ugotovili, da se pri svojem delovanju srečujemo z enakimi problemi in premajhno učinkovitostjo. Pomanjkanje strokovnega čebelarskega znanja in organizacijskih sposobnosti članov je bilo moteč elementi hitrejšega razvoja našega čebelarstva. Čebelarji na našem območju čebelarimo z majhnim številom čebeljih družin (povprečno 10 družin na čebelarja). Smo ljubiteljski čebelarji, ki znamo ceniti naravne danosti in skrb za ohranjanje tradicije čebelarstva v našem okolju.
Ustanovitev čebelarske zveze SA-ŠA
Po večkratnih razgovorih med našimi čebelarji in po temeljiti analizi stanja v čebelarstvu pri nas v letu 2004, smo pripravili Pismo o nameri združevanja ČD, ki so ga obravnavali čebelarji na svojih letnih občnih zborih v letu 2005. Odločitev o skupnem delovanju in združevanju ČD je bila na občnih zborih ČD soglasno sprejeta, zato smo na ustanovnem občnem zboru 6. marca 2006 v restavraciji GAJ v Mozirju sprejeli sklep o ustanovitvi območne zveze z imenom Čebelarska zveza Zgornje Savinjsko-Šaleškega območja (ČZ SA-ŠA), kot naslednice ZČZ s sedežem v Mozirju.. Njena dejavnost bo omogočala izvajanje enotne politike čebelarstva na našem območju. To nam bo zagotavljala številčno močna in kohezijsko trdna območna čebelarska zveza, v katero so združena vsa ČD iz Zgornje Savinjske in Šaleške doline.
Cilji povezovanja
- Povezovati čebelarska društva našega okolja in se aktivno vključiti v delovanje ČZS.
- Povečati strokovnost čebelarjev z enotnim izobraževanjem in usposabljanjem čebelarstva.
- Skrbeti za čebelarski podmladek (čebelarski krožki na OŠ).
- Ohranitev avtohtone pasme čebel (kranjska čebela – Apis mellifera carnica).
- Skupno in usklajeno izvajanje ukrepov s področja zdravstvenega varstva čebeljih družin.
- Aktivno sodelovanje zveze z državnimi organi in občinami na področju kmetijske politike.
Članstvo
V zvezo je vključenih:
- 7 čebelarskih društev z okrog 200 člani iz Zgornje Savinjske doline, ki čebelarijo z več kot 2000 čebeljimi družinami
- 4 čebelarska društva z okrog 150 člani iz Šaleške doline, ki čebelarijo z več kot 1500 čebeljimi družinami
Organiziranost zveze
Zveza je organizirana v skladu z Zakonom o društvih. Ima svoja Pravila in ostale splošne akte, potrebne za delovanje zveze ter svoj prepoznavni znak in prapor kot simbol društveni pripadnosti. Sedež zveze je v Mozirju, Na trgu 20. Najvišji organ zveze je občni zbor (na vsakih 10 članov po 1 delegat iz ČD). Zvezo vodi 14-članski upravni odbor (UO), ki ga sestavljajo predsednik, 2 podpredsednika, tajnik in blagajnik ter člani odbora, ki so obvezno hkrati tudi predsedniki čebelarskih društev. UO ima tudi 3 komisije in dva odbora za posamezna področja delovanja. Pravilno in racionalno delovanje zveze nadzira 3-članski nadzorni odbor. Organ zveze je tudi častno razsodišče. Kot posvetovalno telo uspešno dluje kolegij predsednika zveze, ki pripravlja gradiva za UO in je v pomoč predsedniku zveze pri njegovih odločitvah glede načrtovanja in izvajanja operativnih nalog, sprejetih na vsakoletnih občnih zborih zveze.